Esej krok za krokem

V tomto článku vám bod po bodu poradíme, jak sestavit a napsat vaši esej pro všechny typy esejí:

 • Stránka textu o nečem
 • Klasická a americká esej
 • Odborná esej
 • Úspěch, všeobecně řečeno, tkví v tom, že na dané téma podáte pravdivé informace a jasně definujete vlastní názor; pravopis a sloh bez chyb je samozřejmostí. Rozdíl mezi velmi dobrými a výbornými pracemi leží v tom, že ty výborné čtenáře přesvědčí více než ostatní.

  Stránka textu o něčem

  1. Úkolem je sepsat několik odstavců textu o tématu, na které “se nedá nic napsat”. Opak je však pravdou.
  2. Struktura textu

   1. Vlastní nadpis
   2. První odstavec říká, o čem text je a přitahuje čtenáře k dalšímu čtení, dokazuje zajímavost.
   3. Další odstavce obsahují text této minieseje.
  3. Poslední odstavec obsahuje závěrečné slovo, shrnující pohled, výhled do budoucna, vyjádření naděje či beznaděje.
  4. Ačkoliv je téma zadáno obecně (Weather, School, Holiday), očekává se, že si buď vyberete nějaké konkrétní podtéma, nebo že budete psát obecně. Pokud si vyberete nějaké zajímavé podtéma, máte vyhráno, protože už víte, o čem psát.
  5. Na téma se podívejte kreativně a bez stigmatu každodennosti. Představte si téma z několika záchytných perspektiv, které vám pár vět na papír vždy přidají: pohled dnes versus v minulosti (pravěk, středověk, doba nedávná), pohled na věc v ČR a jinde ve světě (EU, Asie, Afrika, Amerika), pohled muže versus pohled ženy (dítěte vs dospělého atp.).
  6. Přidejte svůj osobní názor, zkušenost. Co vy byste v dané situaci dělali.
  7. Textu dodejte závěr. Čtenář si po přečtení posledního odstavce chce říci “Ano, to je pravda. Ten člověk má pravdu.” Anebo “Ano, to je vskutku zajímavé!” Proto je vhodné text shrnout, zakončit paradoxní otázkou anebo vyjádřit své poslední slovo.


  Odborná esej

  1. Co přesně je tématem eseje? Přečtěte si zadání ještě jednou.
  2. Pokud téma není definováno přesně, aůe pouze obecně (např. Nezaměstnanost, Divadlo, USA), pak je na vás, abyste si vybrali, co vás zajímá nebo co je zajímavé pro čtenáře, vás to ani zajímat nemusí. To je výhoda. Pokud vás nic nenapadá, využijte služeb našeho týmu.
  3. Brainstorming. Téma máte – a co vás k němu napadá? V čem je dnes aktuální, kterých lidí se týká a proč, proč je problémové, jak najít řešení, pohled různých zájmů (politik, ekonom, student, ženy, mladí atd.).
  4. Sestavte hrubou osnovu s jasnými hlavními body, na kterých esej postavíte a o nichž budete dále hledat informace. Přečtěte si související odborné články a přemýšlejte o hlavní myšlence vaší práce.
  5. Pusťte se do psaní. Jak budete psát, osnova se vám bude sama rozrůstat po rukama. Je důležité udržet jasnou obsahovou linii a nezabíhat k jiným tématům.
  6. Přečtěte si naše texty o práci se zdroji a o tom, jakým stylem vůbec odbornou esej psát.


  Klasická esej

  1. Vaším úkolem je představit svůj názor, argumenty přesvědčit o jeho správnosti a pravdivosti a to vše napsat čtivě a bez chyb.
  2. Již nadpis by měl čtenáři naznačit, že vás esej je přesně to, čím chce strávit nejbližší půlhodinku. Vymyslete si přehnaný, atraktivní nadpis, co přitáhne i slepého.
  3. První odstavec je od toho, aby sdělil, o čem esej je a co je jejím cílem.
  4. Další odstavce tvoří stať, totiž samotný text eseje. Zde popisujete problém a představujete své argumenty a vyvracíte opačné. Stať má dvě složky:

   1. Objektivní sdělení – vlastní tvrzení je vhodné podepřít ověřenými informacemi z nezávislých zdrojů. Málokdo vám uvěří, když neuvedete, že údaje máte např. z nějaké knihy.
   2. Subjektivní prvky – toto je část, kterou například nevyužívají matematikové. Využijete zde svou schopnost hrát na city čtenáře, pracovat se stylistickými konstrukcemi. Přehnaná emotivnost ovšem škodí, protože podkopává důvěryhodnost textu.
  5. Závěr eseje je od toho, aby již téměř přesvědčeného nebo dojatého čtenáře „dorazil". Uveďte zde závěrečný argument, který přebije všechny ostatní nebo shrňte důležité argumenty, vyslovte závěrečné stanovisko, svůj definitivní názor, poslední slovo.

  Americká esej

  1. Uvědomte si, co je vaším úkolem – o čem budu vlastně psát?
  2. Brainstorming. Na papír si poznamenejte úplně všechno, co vás k tématu napadne. Podívejte se na věc ze všech stran (pohled v různých dobách, pohled různých osob, pohled v různých zemích a kulturních a politických prostředích).
  3. Nyní máte zajištěno, že na nic nezapomenete. Úkolem je předvést argumentaci pro vlastní názor. Ten klidně napište do nadpisu. Do prvního odstavce (úvodu) napište, o čem je esej (tj., v čem tkví problém, o čem budete argumentovat a naznačte, kde asi ta pravda leží – tj. na vaší straně).
  4. Nyní předvěďte argumenty protistrany. Co odstavec, to opačný názor. Hned v dalším odstavci je vyvraťte.
  5. Napište své argumenty, které ještě nezazněly.
  6. V závěru stručně napište, proč máte pravdu vy. Tato část má být úderná, zapamatovatelná a jasně formulovaná.

  Články o esejích


  Tags:

  22 Responses to “Esej krok za krokem”

  1. machys napsal:

   Je NORMÁLNÍ dávat každej odstavec reklamu? Dyk se to nedá číst!!!

   btw… pokud se chcete něco dozvědět o eseji, doporučuji text od Barbory Osvaldový http://www.aust.cz/zurnalistika/?p=9

   anebo jste se měli teď v pondělí stavit k nám na přednášku Božka Pečinky a pak na diskuzi s autorama o eseji. Dozvěděli byste se, že esej je věc, co bysme tu psát němeli, protože to neumíme, je to cizí a i když píšem esej, tak je to stejně fejeton ;)

   A… slibovat lidem, že jim pomůžete napsat “výbornou esej”, je trochu odvážný… ani většina zkušených psavců by si to netroufla :)

  2. machys napsal:

   No teď jsem se málem počural smíchy… ty za to budeš chtít peníze Radovane? Že nějaký holce z Chlumce poradíš, jak má napsat esej? Nebo jsem se jen přehlíd a na webu http://eseje.radekf.net/ se platí dvacka jen za čumendu na Radovanovo homephoto… :)

  3. #13 napsal:

   Se slovem esej je potíž. zřejmě není definice moc jednotná. Na angličtině říkaj essay všemu, co je delší než jedna věta. Tady v Čechách je tradice, že esej je něco eňo ňůňo na 40 stránek a píšou to jenom tlučhubové, spisovatelé a Klaus ;). V Německu jsme měli psát úvahu (?) (Erörterung), tak jsem to napsal a učitel mi řek, že Češi vždycky píšou esej a že úvaha se má psát úplně jinak.

  4. #13 napsal:

   [2] Podle mě to neni zas tak počurávací, když se podíváš, jaký typové dneska vydělávaj na kdečem.

  5. machys napsal:

   #13: Myslim, že Osvaldová (viz odkaz v příspěvku 1) tyhle významový rozdíly pokryla dost dobře..

   mimochodem celej ten projekt mi přijde (právě vzhledem k autorově ekonimitě) dost neekonomickej.. Radku, proč si rači nenajdeš práci?

  6. #13 napsal:

   [5] To je možný, ale to bych to nejdřív musel číst ;)

  7. rdvn napsal:

   tenhle a další odkazované texty o esejích kromě té psané s pomocí internetu vznikly pro projekt eseje.radekf.net, který se nerozběhl a asi ani nerozběhne, ač je to hotový projekt připravený k použití. Pokud tam někdo napíše, odpovědi se mu dostane (jestli jsem si teda přesměroval maily z oné mailové sběrací schránky k osbě na hlavní e-mail). Texty o esejích jsem nakonec dal sem, aby se jim dostalo uznání, a to dokonce finančního. Reklamy – inspirace Radkem Hulánem.

   Jo, gene, je to přesně tak. Ten projekt byl o tom, že pozvaní lidí budou radit ostatním, jak dál v eseji. Za 20 kč nebo kolik. Bohužel ten systém placení přes SMS je pro mě odst nevýhodnej (4 Kč a něco málo z té dvacky mám). Ač to neběží, užitečné to bylo v otm, že jsme posbíral cenné zkušenosti včetně té wordpressovské.

   doufám, že jsem odpověděl na všechno. jinak si mylsím, že to je užitečný text, ne? ve srovnání s paní osvaldovou je můj text lepší v otm, že si jej určitá část lidí přečte. ten druhý text si přečtou jen velcí nadšenci, protože je moc dlouhý. co se kvality týče, nedělám si ambice, ale tak évím, že oba texty mají asi jiné zaměření.

  8. rdvn napsal:

   Jo a s prací? Zatím jsem toho názoru, že je lepší sbírat zkušenosti jinou činností, dělat co, co mě baví. Snažím se dělat něco plodného. Prachy naštěstí mo nepotřebuju.

  9. machys napsal:

   7) Je možný, že návody k něčemu jsou… ten tvůj je pro člověka, který chce splnit úkol, co mu dali ve škole. Napíše podle kuchařky cosi.

   Máš pravdu, že ten text od Osvaldový má opravdu jiný zaměření: je pro lidi, kteří by nechtěli napsat cosi, ale esej :)

   A nevim podle čeho soudíš, že si tvůj návod přečte o tolik víc lidí než ten Osvaldový text a že je pro ně přínosnější…

   Já tebe taky nepovažuju za “jen velkého nadšence do ekonomie” a pokud bych chtěl něco o ekonomii něco vědět, nepujdu si koupit Ekonomii v kostce… ale půjdu za tebou a zeptám se, z čeho jsi studoval ty :).

   hle myšlenka:
   proč dělat návod na psaní eseje “(jak) pro blbce”? Pokud člověk není natolik inteligentní a sečtělý, že nedokáže ani pochopit podstatu žánru, který má psát (nebo dokonce vymyslet téma, o kterém má psát – viz většina dotazů zde http://radekf.net/clanky/jak-napsat-dobrou-esej-s-pomoci-internetu/) , je takový člověk vůbec schopný esej napsat? Odpovídám si: není. Pokud nic nevíš o kreslení, taky namaluješ prd a můžeš mít návodů kolik chceš… (paralela s kreslením/malováním ap. je i v tom směru, že se jedná o uměleckou činnost… )

   exit:
   Vytvářet návod tohohle ražení má smysl, pokud neexistuje lepší alternativa, jak se o problému něco dozvědět. Jinak je to zbytečná práce, ne?

   (mi to připomíná, jak měl každej kdysi na svejch stránkách návod na Fallouta, ale pak všem natrh řiť Lumpy, protože ten udělal o Falloutu ty nejvyhoněnější stránky… jedním z důležitých faktorů bylo to, že Lumpy Fallout dobře znal)

   sry že jsem se tak rozkecal… ale kvůli tomu letnímu času jsem měl teď o hodinu víc ;)

  10. #13 napsal:

   machys: Tak jsem letmo kouknul na ten článek od Osvaldový a ona v něm tvrdí, že esej = úvaha. Tak to máme další definici eseje!

   Jinak odpovim za Radka, že spousta lidí eseje psát musí, i když nechce a neumí to. Proto tyto články. Poradit tápajícím. Já sám bych třeba potřeboval poradit jak psát seminárku ;)

  11. machys napsal:

   Aha.. já myslel, že to Radek dělal pro lidi, co esej napsat chtějí.. Pokud je to takhle, tak mlčim.

  12. rdvn napsal:

   tento text je pro lidi, co neví, co to je esej, a přitom ji musí napsat. třeba se z nich časem vyklubou esejisté, ale teď prostě nutně potřebujou něco jako esej, a tak hledají na webu, najdou tento dokonalý krok za krokem návod, kliknou na reklamu a tradá .). hele, já sám esejí psal pár, takže s tím moc zkušeností nemám… takže ten text je fakt pro začátečníky.

   a ti hodní djaí na svůj web odkaz na tento článek s textem “napsat esej”. teď jsem na googlu asi čtvrtej, můžeme udělat pokus na zpětné odkazy. na “ubytování loket” to funguje – odkazuji z bikeri.cz a vůjtěchovi jsou rázem na prvním místě

  13. machys napsal:

   Btw… nepotřebuje peníze ^ strká AdSense mezi články tak, že se to nedá číst :)
   —> Rdk by si měl najít práci
   (^ = konjunkce… nebo konjunktura)

  14. soňa napsal:

   ahoj, zítra mám odevzdat třístránkový esej na téma “co četli naše prarodiče, rodiče a co čteme my” poradtě prosím.. jsem bezradná

  15. rdvn napsal:

   Podle by bylo nejlepší se někoho staršího zeptat, co četl, proč a jak se mu to líbilo, a srovnat to s dnešní situací. Důležitým bodem jsou počítače a Internet.

  16. Ja napsal:

   ja autorovy dekuji…

  17. Petr napsal:

   Zdravím vás lidi,
   prosím Vás mohli by jste mi poradit? Musím napsat esej (pro získání zápočtu) na 2-5 stránek (takže zvládnu stěží na dvě.. : ( ) – téma na který mám napsat esej je : Já a doprava (-prej ale nemáme psát o přecpaných tramvajích atd ,to prej nikoho nezajímá..-řikal profesor.. (ale já fakt nevim jakou strukturu ,nebo o čem psát.. (za každou radu budu rád :) )předem díky ,kdyžtak odepište na mail . ahoj

  18. Dagmarka napsal:

   Tak to jsi na tom podobně jako já.Mám napast esej na 2-3 stránky na téma
   co pro mě znamená IT a jak využívám PC

  19. Janinka napsal:

   Hm, o PC bych esej napsala, ale mám to horší – v němčině napsat esej k baladě Erlkönig (Král duchů) J.W. Goethe. Nevyměníme si to?

  20. Janinka napsal:

   To Petr – esej o dopravě: Zkus si udělat strukturu s klíčovou otázkou, Proč je veřejná doprava důležitá, co je na ní pozitivního a co negativního , resp. výhody a nevýhody – z pohledu obyčejných lidí a rozveď buď své zkušenosti a potřeby, nebo to, co znáš z vyprávění spolužáků. Myslím, že pokud se budeš držet návaznosti, nebudou ti stačit 4 strany:-) Nezapomeň na shrnutí, příp. vyjádření a podtržení vlastního přesvědčení. Hodně zdaru.

  21. Janinka napsal:

   To Petr: Ještě jeden tip: Můžeš srovnat dopravu v minulosti a v současnosti, třeba tě inspiruje tohle:
   http://www.kostym.cz/Cesky/5_Eseje/doprava.pdf

  22. BJ napsal:

   Ahoj, chtěla bych jen říct: dík za tenhle článek! :)
   Z nějakýho mně neznámýho důvodu ve škole zatím nikdo nepovažoval za důležitý nám říct alespoň okrajově, co to esej je, takže nehraje roli, jestli někdo z nás esej psát chce nebo nechce – ať tak nebo tak, nic o tom nevíme. Samozřejmě si před tím, než začnu vůbec něco psát, najdu nějaký info i z jinejch zdrojů, ale myslím, že tohle je dobrej základ pro někoho, kdo o esejích neví vůbec nic, nikdy se s nima nesetkal a rád by si doplnil mezery ve vzdělání :o)
   Takže děkuju ;)
   BJ

  Leave a Reply